• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-55689-5
  • خبرنگار : 19
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون منابع طبیعی گیلان:

آبخیزداری نقش سازنده ای در حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی دارد

معاون منابع طبیعی گیلان، با اشاره به وجود 50 حوضه آبخیز کوچک و بزرگ در استان،گفت: آبخیزداری می تواند نقش مهم و سازنده ای جهت حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی و همچنین مهار و کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی به خصوص سیل داشته باشد.

به گزارش ایسنا – منطقه گیلان،مهندس محمدباقر رفعتی در مراسم گرامیداشت هفته منابع طبیعی که در محل کتابخانه شهرک تاریخی ماسوله برگزار شد،به نقش آبخیزداری در کنترل سیل و کاهش خسارات اشاره کرد و گفت:به لحاظ اهمیت اقتصادی و زیست محیطی،آبخیزداری در ردیف معین شده ای همچون آمایش سرزمین و حفاظت محیط زیست قرار می گیرد، با این تفاوت که جنبه های اجرایی و عملی آن بیشتر است.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان افزود:آبخیزداری دستورالعمل اجرایی و روش بیان کردن مفاهیمی چون توسعه پایدار،افزایش بهره وری و مشارکت مردم می باشد.

وی با بیان اینکه آبخیزداری می تواند نقش مهم و سازنده ای جهت حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی و همچنین مهار و کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی به خصوص سیل داشته باشد،گفت:از اقدامات اساسی در جهت کنترل سیل در حوضه های آبخیز، انجام عملیات آبخیزداری در قالب برنامه های مدیریتی و اجرایی است.

این مقام مسئول، با بیان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری علاوه بر کاهش خسارات ناشی از فرسایش خاک و انباشت رسوبات و جلوگیری از هدررفت منابع آبی در رونق اقتصاد بومی و ملی که امروز از آن با عنوان توسعه پایدار یاد می شود، موثر است، عنوان کرد:در آبخیزداری سعی می‌شود از آب های سرگردان و مخرب،هرزآب ها و سیل که باعث فرسایش خاک و خسارات مالی و جانی فراوانی به آبخیزنشینان می شود،در راستای حفاظت از منابع طبیعی و زندگی انسان ها استفاده بهینه گردد.

وی به طرح های آبخیزداری برای حفاظت از آب و خاک مناطق مرتعی گیلان اشاره کرد و متذکر شد: طرح‌های آبخیزداری در قالب‌های عملیات بیولوژیکی،عملیات مکانیکی،عملیات بیومکانیکی و مدیریتی تعریف می‌شود.

رفعتی، با بیان اینکه استان گیلان با وسعت یک میلیون و 471 هزار و 100 هکتار در مجموع شامل 50 حوضه آبخیز کوچک و بزرگ است،خاطرنشان کرد:کلیه روان آبهای حاصل از باران های با شدت های مختلف و جریان های حاصل از ذوب برف همراه با آورده های رسوبی ناشی از فرسایش توسط رودخانه های موجود در این حوضه ها، حمل و در نهایت در تالاب انزلی و سپس دریای خزر تخلیه می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: