• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-53489-5
  • خبرنگار : 2
  • منبع خبر : رشت

استفاده از آب سبز راهکاری برای برون‌رفت از سال کم‌آب آینده

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:با استفاده از آبهای سبز استان و آب باران‌های موجود،شخم زمستانه تاکنون در 49درصد از شالیزارای گیلان انجام شده است.

مهندس علیرضا شعبان‌نژاد در گفت‌و‌ گو با ایسنا –منطقه گیلان،گفت:صرفه‌جویی در مصرف آب در گیلان به جد دنبال می‌شود و نوسازی اراضی شالیزاری منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب کشاروزی استان می‌شود.

وی افزود:برای تحقق این امر مهم تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری که منجر به صرفه‌جویی 15درصدی در مصرف آب کشاروزی گیلان می‌شود، اقدامات مختلفی انجام شده است.

شعبان‌نژاد در خصوص انتقال آب یا لاینینگ‌ها ادامه داد:شبکه‌های آبی گیلان به شبکه های‌ یک،دو ،سه و چهار تقسیم شده‌اند.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:شبکه های 3و4 مربوط به داخل مزارع است و متولی آن سازمان جهادکشاورزی است و شبکه های 1و2 برعهده همکاران در وزارت نیرو است.

وی خاطر نشان کرد:در ر چند سال اخیر فرهنگ خوب آبیاری تناوبی در گیلان ترویج یافته است و خوشبختانه اجرای این امر مدیریت منابع  صرفه‌جویی در مصرف آب را در پی دارد.

علیرضا شعبان‌نژاد خاطرنشان‌کرد: نمی‌توان آب تولید کرد،اما می‌توانیم مصرف آب موجود را مدیریت کنیم. با کمک کشاورزان توانستیم تولید محصولات کشاورزی را در سالهایی که تنش آبی داشتیم به خوبی بگذارنیم اگر چه آسیب‌هایی دیدم و ممکن است در سال کم آبی که در پیش داریم باز هم آسیب‌هایی ببینیم، اما همه تلاش ما این است که آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در خصوص استفاده از آب سبز(استفاده از رطوبت موجود در خاک زمین‌های شیب‌دار) گفت:همانطور که آمارها نشان می‌دهد، سال کم آبی در پیش داریم. داده‌های هواشناسی و همچنین تجارب دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که هر ده سال تنش خشکی داریم و سال 97هم سالی است که تنش آبی رخ خواهد داد.

شعبان‌نژاد گفت:استفاده از آبهای سبز و آب بارانها موجب شده است که تاکنون شخم زمستانه در  115هزار هکتار از اراضی شالیزارای گیلان شخم اول زده شده است و امسال نسبت به سال گذشته ده درصد جلوتر هستیم. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: