• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-56889-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

رئیس شورای شهر رشت پیشنهاد داد:

انتخاب شهر رشت به عنوان دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق ایران

رئیس شورای شهر رشت ضمن پیشنهاد انتخاب شهر رشت به عنوان دبیر خانه شبکه شهرهای خلاق ایران گفت: امروز شهر رشت توانسته علاوه بر غذا در حوزه های مختلف در راستای فعالیت های خلاقانه   گام برداشته است.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،نشست مدیران شهرداری رشت در حوزه شهر خلاق با حضور دکتر فاطمه جوانی رئیس اداره سازمانها و مجامع بین الملل امور بین الملل وزارت کشور و دکتر پژوهان نماینده معاونت طرح های توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور  در شهرداری رشت با موضوع بررسی تشکیل دبیر خانه شبکه شهرهای خلاق ایران در رشت برگزار شد .

امیر حسین علوی رئیس شورای اسلامی رشت در این نشست با اشاره به پیشنهاد انتخاب شهر رشت به عنوان دبیر خانه شبکه شهرهای خلاق ایران گفت: بعد از قریب به دوسال فعالیت در شهر رشت با توجه به تلاش های همکاران ما بستر هایی فراهم شده که  بسیار حائز اهمیت است .

وی با اشاره به فعالیت های خلاقانه انجام شده در حوزه های عمرانی و زیست محیطی تصریح کرد: با همکاری انجمن های مردم نهاد امروز شهر رشت توانسته علاوه بر غذا در حوزه های مختلف گام بردارد .

علوی با بیان اینکه برنامه ها را بر محور توسعه پایدار و خلاقیت در شهر رشت پیش می بریم افزود:برنامه ها و امور طوری برنامه ریزی شده که در تمامی فعالیت های شهر رشت خلاقیت نهادیه شود و تسری یاید .

وی گسترش نگاه خلاقانه در بین شهروندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ثبت شهر رشت به عنوان اولین تالاب شهر ایران می تواند بسیار  به رشد این شهر کمک کند بسیاری از کشورهای بزرگ به فکر این مهم هستند و قرار است شبکه شهرهای تالابی در کل دنیا شکل گیرد .

رئیس شورای اسلامی رشت ضرورت نگاه خلاقانه در تمامی امور را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: فعالیتها در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و عمرانی با محور رونق اقتصادی و با نگاه جذب توریسم در رشت برنامه ریزی می شوند .

علوی تاکید کرد: امید است سفر مسئولان وزارت کشور به گیلان برای شهر رشت منشا خیر و برکت شود و بتوانیم بهتر از گذشته از ظرفیت های وزارت کشور برای توسعه فعالیت های خلاقانه بهره مند شویم .

احمد رمضانپور نرگسی نیز در این نشست اظهار کرد: باید تلاش شود تازه ها و یافته های علمی در توسعه شهر لحاظ شود تا توسعه شتاب بیشتری یابد .

عضو شورای اسلامی رشت با بیان اینکه امروز در دنیا شتاب توسعه مطرح است افزود: باید برنامه ریزی ها با نگاه خلاقانه و توسعه پایدار انجام شود .

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی رشت نیز در این نشست با اشاره به نقش انجمن های غیر دولتی و مجامع دانشگاهی در مسیر توسعه شهر افزود: از شورای چهارم و فعالیتهای انجام شده تشکر می کنیم دوستان در شورای چهارم تلاش کردند با حمایت سایر دستگاهها و انجمن های غیر دولتی مسیر شتابنده توسعه در شهر رشت را به پیش ببرند .

محمد حسن عاقل منش افزود: در شورای پنجم نیز  این روند ادامه خواهد یافت و این مهم با همراهی همه مسئولان محقق می شود؛ رشت به شایستگی های  خود دست نیافته است در رشت اولین ها دیگر اولین ها رخ نمی دهد .

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا افزود: باید مردم اولین ها را لمس کنند نه اینکه خاطرات را مرور کنیم ؛ توانمندی های بسیار بالایی در شهر رشت وجود دارد ما پشتیبان طرح ها و برنامه های خلاقانه هستم و حمایت از فعالیتهای خلاقانه در شهر را  در عمل ثابت خواهیم کرد .

فرامرز جمشید پور سرپرست شهرداری رشت در این جلسه با اشاره به توانمندی های شهر رشت اظهار کرد: استفاده از این پتانسیلها در جذب گردشگر و سود آوری همراه مورد توجه است .

وی با بیان اینکه تحقق این مهم باتوجه به ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در حال پیگیری است افزود: تبحر گیلانی ها در طبخ غذاهای لذیذ و صنایع دستی با هیچ کجای ایران قابل مقایسه نیست .

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به برگزاری جشنواره های متنوع در شهر رشت گفت: به طور مثال در جشنواره کدو بیش از ۱۰۰ نوع غذا با کدو تهیه شد .

وی با بیان اینکه در راستای برند سازی شهر ی برنامه ریزی های خوبی در شهر رشت انجام شده است گفت: توسعه زیر ساختهای شهری در حوزه های مختلف یکی از این موارد است و بنا داریم در حوزه هوشمند سازی در دو سال آینده رشت را به نقطه مطلوب برسانیم .

جمشید پور تصریح کرد: ان شالله بتوانیم در سالهای آتی شهر رشت را در حوزه شهر خلاق  درابتدا به ایران و سپس به دنیا معرفی کنیم .

فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت  نیز در این جلسه با اشاره به برنامه های شهرداری رشت در حوزه شهر خلاق و چشم انداز های آینده این امر اظهار داشت: با توجه به فعالیتهای انجام شده پیشنهاد شهرداری رشت برای تشکیل دبیر خانه شبکه  شهر های خلاق ایران در چند ماه گذشته به  وزارت کشور ارسال شد .

وی ایجاد شبکه ملی شهرهای خلاق ایران را مورد تاکید قرار داد و افزود: فعالیتها و ارکان مختلف شهری با توجه به پروژه ها در شهر خلاق تعریف می شوند .

مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت  با اشاره به  موضوع بازآفرینی و توسعه و تحول شهر رشت گفت: رشت در گذشته شهر اولین ها بوده و به طور مثال اولین تماشاخانه و اولین بازیگر زن تئاتر ؛ اولین کتابخانه ملی ایران و... متعلق به شهر رشت است و در سالهای اخیر برای بازآفرینی این هویت معنوی عملیاتی کردن نخستین سند بازآفرینی شهری را در رشت شاهد بودیم و نیز موفق شدیم رشت را به عنوان اولین شهر خلاق در حوزه خوراک شناسی ایران در یونسکو ثبت کنیم .

وی با بیان اینکه  همکاران ما در تلاش هستند تا اولین سند برندسازی شهری را برای شهر رشت تدوین کنند تاکید کرد: شهر رشت؛ شهری زنده و متکی بر استعدادهای بومی و محلی است .

قدیمی استفاده از این پتانسیلها برای ایجاد درآمد پایدار و تبدیل شهر رشت به عنوان الگوی شهرهای خلاق برای سایر شهرهای خلاق کشور و حتی کشورهای منطقه را مورد تاکید قرار داد و گفت: این رویکرد با سه محور جلب مشارکتهای عمومی از طریق اعتماد سازی و برندسازی در حال پیگیری است .

وی با تاکید بر اینکه در حوزه برندسازی معتقد بر این هستیم که باید این مهم با جلب سرمایه های خارجی و تمرکز بر سرمایه های داخلی لحاظ شود افزود: اعتماد سازی با ایجاد کمپین می رشت انجام می شود .

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت  با اشاره به بازسازی فضای شهری  در دو سال اخیر در رشت با ایجاد بزرگترین پیاده راه فرهنگی دنیا در رشت گفت: در بخش مدیریت محله محور ایجاد سرای محلات در مناطق مختلف شهر مورد توجه قرار گرفت .

وی با اشاره به ایجاد پاتوق های فرهنگی  برای نخستین بار در سال ۹۱ با محوریت مساجد شهر در مناطق کم برخوردار شهر رشت تصریح کرد: مدل شهر خلاق شهر رشت بسیار متفاوت با سایر شهرهای خلاق است و ما با توجه به این مهم برنامه های برندسازی خود را تدوین کردیم .

وی توجه به برگزاری جشنواره ها برای افزایش نشاط و ارتقا جذب توریسم غذایی در شهر را مورد تاکید قرار داد و افزود: بر اساس بررسی حوزه سرمایه گزاری ، برند شهر خلاق باعث افزایش میزان سرمایه گذاری شده است .

قدیمی خاطرنشان کرد:  کمپین «امی رشت» شهری برای ایرانی ها و «شیمی رشت» رشتی برای دنیا از جمله برنامه هایی است که رشت را به سمت جهانی شدن سوق می دهد .

وی با اشاره به نگاه مناسب سازی و حفظ کالبد شهر در جهت توسعه شهری افزود: در شناسایی محورهای باز آفرینی اولویت ها در معاونت ها و سازمانهای مربوط بررسی شد .

وی هدف از راه اندازی  تالارهای گفت و گو در شهر رشت را افزایش تعاملات محلی و گرفتن بازخورد و تداوم جریان خلاقیت عنوان کرد و گفت: برای گسترش همکاری و مدیریت یکپارچه شهری بالغ بر ۱۸ تفاهم نامه بادستگاهها و سازمانهای مختلف با رویکرد بین المللی ، ملی و استانی  در راستای شهر خلاق امضا شد .

قدیمی با اینکه شهر رشت تنها شهر خلاق در حوزه خوراک شناسی  است که  غذای حلال سرو می کند افزود: شهرهای خلاق ترکیه و لبنان مقید به سرو غذای حلال نیستند و مراحل ثبت اولین شهر خلاق حلال جهان در حال اجرا است .

وی با اشاره به اینکه تنوع غذایی در رشت مبتنی بر رویدادهای مذهبی مانند محرم و رمضان و...بسیار مورد توجه یونسکو و سایر کشورها قرار گرفت اضافه کرد:  برگزاری جشنواره ها و رویدادها و استارت اپ ها از دیگر برنامه های شهرداری رشت در حوزه شهر خلاق است .

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با تاکید بر اینکه رویدادهای خلاقانه در شهر رشت در تمامی حوزه ها مورد توجه است اظهار کرد: یکی  از اصول ما بحث برابری در شهر است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: