• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-54789-5
  • خبرنگار : 1
  • منبع خبر : رشت

خزر بزرگ ترین دریاچه جهان با دخالت انسان با کاهش کیفیت مواجه است

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان به مناسبت روز ملی دریای خزر گفت: خزر بزرگ ترین دریاچه جهان با کاهش کیفیت آب و آلودگی آن و همچنین دخالت های شتاب زده انسانی در بستر نابودی حیات اکولوژیکی و اقتصادی قرار دارد.

به گزارش ایسنا منطقه گیلان،مهندس حسین چراغی به مناسبت روزی ملی دریای خزر گفت: ۲1 مرداد برابر با ۱۲ آگوست به عنوان روز دریای خزر توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل نامگذاری شد.

وی ادامه داد:خزر بزرگ ترین دریاچه جهان با تنوع زیستی بسیار غنی با گونه های خاص ژنتیک جانوری، گیاهی و همچنین ۱۵ میلیون سکنه حاشیه خود،با هجمه بیش از حدبهره برداری پرشتاب و کم ملاحظه اقتصادی  مواجه است این شرایط مصوب تخریب اکوسیستم طبیعی است کاهش کیفیت آب و آلودگی آن و همچنین دخالت های شتاب زده انسانی زیربستر نابودی حیات اکولوژیکی و اقتصادی خزر را فراهم کرده است و بیان توسعه اقتصادی بر اساس حفظ منابع اکولوژیک مسیر حفظ  منابع طبیعی و رشد اقتصادی است.

چراغی اضافه کرد:این دیدگاه در سایه اجرای کنوانسیونهای بین المللی با تعریف یک رژیم واحد حفاظت محیط زیست دریایی  با اجرا کردن اقدامات و تلاش مشترک می توان به آینده ای روشن امید داشت این گام در روح توافق کنواسیون زیست محیط  تهران متواتر است.

وی افزود: اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان،به عنوان متولی اجرایی در کنار سایر نهادها در اعمال استانداردها و پرتکل های حفاظت محیط زیست دریایی با همگام سازی خود در روند پیشرفت تجهیزات و علوم نظری درحال الگو سازی پیشگیرانه و عملیاتی در بین سایر  بنادر حاشیه این این نگین و سرمایه الهی  است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان خاطرنشان کرد: در این بین فرهنگ حفاظت از محیط زیست شکننده دریاچه خزر در بین عموم مردم در الویت اقدامات قرار گرفته است و با توسعه برنامه های آموزشی و زیر ساخت استفاده اقتصادی از اکولوژی پویای خزر در قالب اکو توریسم با ایجاد بستر به عنوان  مراکز گردشگر پذیر و سامان دهنده آشفته بازار اقتصادی گردشگری دریایی گیلان سعی در اقدام عملی و  مدیریت موثر سواحل دارد این تحولات در سایه تولید و اشتغال در بنادر گیلان لبیک به آرمانهای رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای در اجرای عملی اقتصاد مقاومتی است تا همزمان با حفظ داشته های طبیعی و انتقال آن به نسل آینده در شکوفایی اقتصاد این مرز و بوم تاثیر گذار باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: